O KONKURSIE

Dołącz do najpiękniejszej w Polsce akcji związanej z naturą. Zgłoś do konkursu swój ogród, ogródek, balkon a nawet ukwiecone okno. Stań się częścią zielonego miasta i zdobądź jedno z wyróżnień. W 34. konkursie „Warszawa w kwiatach i zieleni” może wziąć udział każdy mieszkaniec Warszawy, każda firma i instytucja publiczna działająca na terenie stolicy.

Spośród wszystkich zgłoszeń jurorzy wybiorą po trzy najlepsze w kategoriach: 1. Człowiek (za najpiękniejszą zieleń uprawianą indywidualnie); 2 Sąsiedzi (za najpiękniejszą zieleń uprawianą wspólnie); 3. firma lub instytucja (za zielone otoczenie firm lub instytucji publicznych). Tradycyjnie przyznana również zostanie Nagroda im. Stefana Starzyńskiego za najciekawsze inicjatywy. Swoje nagrody przyzna Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz poszczególne Oddziały TPW. Zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca 2017 roku.

Kilkaset ogrodów i ogródków, pół tysiąca doniczkowych kwiatów do adoptowania, 30 tysięcy papierowych ekologicznych toreb, które zastąpią foliowe reklamówki, warsztaty z Martą Gessler i Elizą Mórawską (whiteplate.pl) to tylko kilka punktów tegorocznego programu „Warszawy w kwiatach i zieleni”. 34. konkurs, zapoczątkowany jeszcze przez Stefana Starzyńskiego, wyrasta na największą w Polsce akcję związaną z naturą, ogrodnictwem i ekologią.

W czasie, gdy zainteresowanie naturą jest w modzie, dziesiątki milionów widzów na świecie śledzą opowieści o przyrodzie, na księgarskich półkach dominują publikacje o świecie roślin i życiu zwierząt a ekologia wkracza w każdy aspekt naszej codzienności, Warszawa pokazuje, że każdy z nas może przyczynić się do przekształcenia miasta w żywy, zielony ekosystem. Dołącz do „Warszawy w kwiatach i zieleni”.

W trakcie trwania konkursu odbędzie się sześć ogólnodostępnych Centrów Porad. Podczas spotkań ich uczestnicy nauczą się m.in. jak rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem, poznają sekrety zielarstwa, przespacerują się szlakiem najładniejszych ogrodów. Innowacją w skali całego kraju będą bezpłatne usługi Wirtualnego Lekarza Roślin, który pomoże wyleczyć chore rośliny doniczkowe, a także udzieli wszelkich porad dotyczących ogrodnictwa. Podczas „Warszawy w kwiatach i zieleni” ulice stolicy zakwitną; na przystankach autobusowych, w kawiarniach i klubach pojawią się kwiaty w doniczkach, które będzie można zabierać do domu. Przygotowane zostały również ekologiczne papierowe torebki – zastąpią one foliowe reklamówki. Znajdziemy je m.in. w lokalnych warzywniakach i na targach.

Organizatorami „Warszawy w kwiatach i zieleni” są Miasto Stołeczne Warszawa oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Konkurs od zawsze był związany z osobą Prezydenta m.st. Warszawy. Jego inicjatorem i wielkim orędownikiem był Stefan Starzyński. Współcześnie we wszystkich kategoriach konkursowych przyznawane są Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy wręczane osobiście przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Organizacja konkursu wpisuje się w działania m.st. Warszawy na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz zwiększenia partycypacji społecznej.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, wieloletni organizator „Warszawy w kwiatach i zieleni” to organizacja gromadząca osoby, które – wedle słów profesora Stanisława Lorentza, założyciela i długoletniego prezesa TPW – pragną poznać przeszłość stolicy, zrozumieć proces jej przekształcania w teraźniejszości i zapoznać się z wizją przyszłości. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy tworzone jest przez społecznie aktywnych mieszkańców, którym bliska jest pamięć o mieście i jego rozwój. Swoje oddziały ma prawie w każdej dzielnicy, organizuje wiele wydarzeń, wydaje publikacje, organizuje spotkania i dyskusje.