Roślinna Linia Ratunkowa

Nie wiesz jakie rośliny będą najlepsze do Twojego ogródka lub na Twój balkon? Twoje kwiaty chorują? Nie wiesz jak dbać o swoją zieleń? Zadzwoń pod numer 791 919 409 i poradź się doświadczonej ogrodniczki Anety Jastrzębskiej-Hek!

W każdy poniedziałek w godz. 8.30-12:30 oraz w piątek w godz. 13-17.


Zielona Warszawa TV

To cykl spotkań z warszawiakami, którzy pokażą swoje ogrody, balkony i opowiedzą, jak dbają o naturę. Wywiady będą się odbywały w formule transmisji na żywo, na Facebooku @warszawawkwiatach.

Planowane daty live’ów: 27 maja; 3, 15, 24 czerwca; 2 lipca


Warszawskie Warsztaty Ogrodnicze Online

Cykl trzech warsztatów w formule online – do zobaczenia na Facebooku @warszawawkwiatach!

29 maja 17.00 „Makramowe doniczki do Twojego ogrodu” Emilii Jasińskiej

Wszyscy zapaleni ogrodnicy i miłośnicy ukwiecania balkonów mierzą się z tym samym problemem – ze zbyt małą ilością miejsca. Świetnym rozwiązaniem okazują się makramowe doniczki, dzięki którym w piękny sposób można zoptymalizować przestrzeń. Tego jak je zaplatać będzie można dowiedzieć się już 29 maja podczas pierwszego Warszawskiego Warsztatu Ogrodniczego, który odbędzie się na fanpage’u Warszawa w kwiatach.

Parapety, balkony, a nawet ogrody często okazują się zbyt małe w stosunku do potrzeb. Szukając sposobów na zoptymalizowanie przestrzeni warto skierować uwagę na makramowe doniczki. Są piękne, a na dodatek pozwalają lepiej zarządzać dostępną przestrzenią, zapewniając kwiatom odpowiednie nasłonecznienie i przestrzeń. Dodatkowo sam proces wyplatania jest niezwykle relaksujący i daje dużo satysfakcji. Choć sztuka ozdobnego plecenia sznurków znana jest od starożytności, to dopiero niedawno doczekała się wielkiego powrotu w trendach urządzania wnętrz. To wszystko za sprawą modnych „domowych dżungli”.

„Makramy to coś więcej niż tylko użyteczność. Praca manualna daje dużo satysfakcji i jest też swojego rodzaju praktyczną medytacją. Odpręża i uspokaja, a jej efekty: gotowe plecionki są pięknym sposobem na ekspozycję roślin” – mówi Emilia Jasińska, prowadząca warsztat online w ramach 37. Konkursu Warszawa w Kwiatach i Zieleni, która zaprezentuje różne techniki splotów makramowych doniczek.

Pierwszy Warsztat Ogrodniczy Online odbędzie się 29 maja o godz. 17.00 na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawawkwiatach/


4 czerwca 18.00 Webinar „Twój najpiękniejszy kwitnący ogród” Mateusz Sajdak 

Planowanie, organizacja, przygotowanie. To najważniejsze kroki ku stworzeniu pięknego, kwitnącego ogrodu. 4 czerwca Mateusz Sajdak podczas internetowego webinaru poprowadzi drugie Warszawskie Warsztaty Ogrodnicze online.

Prowadzący to projektant i ogrodnik z dwudziestoletnim doświadczeniem, podczas warsztatów opowie jak dobierać i pielęgnować rośliny ogrodu marzeń.

Zaprezentuje, jak stworzyć kompozycję kwiatową, która się zmieści nawet na najmniejszym balkonie oraz odpowie na pytania internautów.

Spotkanie na żywo odbędzie się 4 czerwca o godz. 18.00 na Facebooku „Warszawa w kwiatach”

26 czerwca 17.00 Spotkanie na żywo „Ogród do zjedzenia” Weroniki Warchoł

Samodzielnie wyhodowane warzywa i owoce to nie tylko duma i satysfakcja z plonów, ale przede wszystkim zdrowe i ekologiczne źródło żywności.

Niektórych przed założeniem własnego ogródka warzywnego powstrzymuje brak dużej przestrzeni i wizja ogromu pracy. Jednak ostatnio coraz większą popularnością cieszą się te nawet najmniejsze warzywniaki, które możemy stworzyć na balkonie czy parapecie. Może ich zbiory nie zaspokoją całkowicie naszego zapotrzebowania, ale urozmaicą naszą dietę i pewność pochodzenia oraz smaku.

O tym, że domowa uprawa warzyw wcale nie musi być trudna i o tym jak rozpocząć przygodę z pielęgnacją sadzonek opowie Weronika Warchoł – prowadząca ogrodnicze konto na Instagramie @warsawgardener.

Podczas ostatniego spotkania z serii Warszawskie Warsztaty Ogrodnicze online „Ogród do zjedzenia” prowadząca odpowie na pytania widzów oraz pokaże, jak urządzić najpiękniejszy warzywnik.

Ostatni Warsztat Ogrodniczy Online odbędzie się 26 czerwca o godz. 17.00 na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawawkwiatach/


Ogrodnicza Ekipa Pomocnicza

Dla niektórych dbanie o rośliny to czarna magia. Pożółkłe liście, uschnięte kwiaty i zapuszczone krzewy nie stanowią ozdoby żadnego ogrodu. Innym zaś zwyczajnie brakuje siły na niezbędne prace pielęgnacyjne, których wymaga najmniejsza nawet hodowla. Dla nich wszystkich powołaliśmy Ogrodniczą Ekipę Pomocniczą, która w weekend 6-7 czerwca wesprze najbardziej potrzebujących w opiece nad zielenią.

Przycięcie roślin, przesadzenie kwiatów czy zasadzenie nowych okazów to tylko kilka czynności, w których może pomóc Ogrodnicza Ekipa Pomocnicza. Na wsparcie mogą liczyć ci, którzy marzą o pięknym ogrodzie, ale nie mają ręki do roślin lub z różnych powodów nie są w stanie wykonać prac pielęgnacyjnych samodzielnie. Doświadczona ogrodniczka Aneta Jastrzębska-Hek wraz ze swoim pomocnikiem odwiedzą dziesięć osób, którym pomogą w pracach ogrodowych oraz doradzą jak dalej dbać o pielęgnację roślin.

Jak można zgłosić swój ogród czy balkon do wizyty Ogrodniczej Ekipy Pomocniczej?

Ogrodnicza Ekipa Pomocnicza wybierze 10 najciekawszych zgłoszeń ogrodów znajdujących się na terenie Warszawy. Wizyty Ogrodniczej Ekipa Pomocniczej trwają maksymalnie 1 godzinę. Ogrodnicza Ekipa Pomocnicza konsultuje oraz pomaga w pielęgnacji zastanych okazów zielonych – nie zapewnia dodatkowych materiałów, sadzonek czy innego zaopatrzenia.

Termin wysyłania zgłoszeń: do 4 czerwca.


Porady online  

9 czerwca od 17.00 do 18:00 nasza specjalistka Aneta Jastrzębska-Hek na profilu na Facebooku @warszawawkwiatach będzie na żywo odpowiadała na Państwa pytania dotyczące ogrodnictwa.


Cała Warszawa walczy z suszą

Jeden z najważniejszych zasobów na Ziemi – woda – od dawna się kurczy. Z roku na rok jest jej coraz mniej. W Polsce mamy najniższy zasób wód w całej Unii Europejskiej, a ilość przypadającej wody na obywatela jest trzykrotnie niższa niż norma. Mimo niedawnych opadów, które poprawiły warunki wilgotnościowe, to nadal w Polsce mamy suszę – żeby nadrobić deficyt wody deszcz musiałby padać nieprzerwanie przez kilka następnych tygodni. Organizatorzy 37. Konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni chcą zachęcić całą stolicę do oszczędzania wody! Niezależnie od opadów każdy może pomóc roślinom w swoim otoczeniu. I na dodatek nie wymaga to żadnego wysiłku.

Już 12 czerwca zapraszamy

Co należy zrobić?

  1. Nie marnuj wody!
  2. Zachowuj wodę (bez detergentów) z mycia warzyw/owoców/rąk.
  3. Zaoszczędzoną wodę przelej w butelkę i wyrzucając śmieci podlej okoliczne drzewko/krzew czy trawnik.
  4. Zachęć sąsiadów/przyjaciół/rodzinę do tego samego! Małe zmiany mają wielki wpływ na środowisko! ☺
  5. Wejdź na profil na Facebooku @Warszawawkwiatach i pod dedykowanym postem oznacz znajomych do podjęcia wyzwania oszczędzania wody.

Sadzimy kwiaty dla pszczół

22 czerwca ruszy druga akcja: #warszawawkwiatachdlapszczół. Ponad 300 tysięcy gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Bez pracy tych owadów nie moglibyśmy wyprodukować nawet 90 procent produktów żywnościowych. Niestety aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce jest zagrożonych wyginięciem. Brakuje im pożywienia, przez co zmniejsza się liczebność populacji. Na szczęście każdy z nas może przyczynić się do poprawienia ekosystemu zwiększając tym samym ich szansę na przetrwanie. Wystarczy posadzić kwitnące rośliny – im więcej różnorodnych kwiatów miododajnych takich jak: wrzosy, lawenda, dalia, nachyłek, słonecznik, kocimiętka, jeżówka czy zioła, tym więcej pożywienia mają pszczoły. Dzięki temu nie tylko ukwiecamy swoje okno, balkon czy ogród, ale pomagamy przetrwać zagrożonemu gatunkowi.

  1. Posadź miododajne kwiaty
  2. Wrzuć zdjęcie z hashtagiem #warszawawkwiatachdlapszczół
  3. Podaj info o akcji dalej!

Więcej informacji o akcjach znaleźć na na Facebooku www.facebook.com/warszawawkwiatach i Instagramie www.instagram.com/warszawawkwiatach/

Zobacz także: www.um.warszawa.pl/dla-mediow

Polityka prywatności      Klauzula informacyjna      Deklaracja dostępności